Poháry pro nejlepší exportéry

Nejlepší čeští vývozci v prosinci převzali z rukou předsedy vlády Petra Nečase, předsedy Senátu PČR Milana Štecha, předsedkyně Poslanecké sněmovny PCŘ Miroslavy Němcové a prezidenta Hospodářské komory ČR Petra Kužela poháry, jimiž jsou oceňováni vítězové

Předehra: Exportní konference

Soutěž se konala již pošestnácté. Letos pořadatelé přichystali jednu novinku – zhruba měsíc před slavnostním vyhlášením vítězů uspořádali jako součást soutěže Exportní konferenci. Pořádalo ji Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a soutěží Exportér roku.
Samotná konference byla rozčleněna do dvou bloků. V prvním z nich hovořili ředitel odboru podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Zdeněk Vališ a prezident HK ČR Petr Kužel o exportní strategii ČR a předseda Rozhodčího soudu při HK ČR a AK ČR Zdeněk Somr o rozhodčím řízení v zahraničním obchodě. Druhý blok představoval diskusní témata a hovořilo se v něm především o financování exportu.

O úvod se postaral prezident Hospodářské komory ČR, který uvedl, že vedle problematiky fotovoltaiky je pro HK ČR v současnosti jedním z nejdůležitějších témat nová exportní strategie. Nadnesl otázky, na něž čeští exportéři očekávají od státu odpovědi, a především konkrétní činy. Zdeněk Vališ z MPO stručně shrnul současný stav podpory exportu ze strany státu a hovořil o práci na nové exportní strategii na léta 2011–2015. Když hovořil o současném stavu, poukázal na tři hlavní problémy, které státní podporu exportu ovlivňují. Jsou to meziresortní dvojkolejnost (kompetence jsou rozděleny mezi ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu), ale také resortní dvojkolejnost (OEÚ, CzechTrade, CzechInvest) a nejednotnost řízení a financování. Právě tyto tři oblasti lze označit za slabiny při realizaci Exportní strategie 2006–2010.

O tom, že stát se v současnosti novými úkoly v podpoře exportu zabývá, potvrdil i seminář k problematice ekonomické diplomacie, který zhruba 14 dní po konferenci uspořádal zahraniční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Ve vystoupeních na semináři zaznělo, že českou ekonomickou diplomacii čekají změny a mezi ministerstvy a vládními agenturami se musí vymezit pravomoci a odstranit různá zdvojení. Účastníci semináře se shodli, že je nutné vytvořit síť zahraničních zastoupení, která by pomáhala podnikatelům. Současná činnost úřadů ekonomické diplomacie není podle zástupců podnikatelské sféry pružná a je uzavřená. Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel na semináři upozornil, že je třeba se bavit nejen o tom, jaká bude ekonomická diplomacie v letech 2011 až 2015, ale je potřeba bavit se o dlouhodobém horizontu, vytvořit dlouhodobou strategii.

Kdo vyhrál

Vraťme se ale k Exportérovi roku. Soutěž má několik kategorií – pro velké exportéry s objemem vývozu nad 500 milionů korun jsou čtyři kategorie, další jsou pro střední exportéry (objem vývozu 100–500 mil. Kč), nejlepší exportér kraje a samostatnou cenu uděluje Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR pro exportéra, který vyvezl výrobky a služby do největšího počtu zemí.

Kategorie velkých exportérů měly na stupních vítězů následující firmy:

Kategorie objem exportu 1993–2009:

 1. Škoda auto,
 2. Siemens Group Česká republika,
 3. Panasonic AVC Network Czech.;

kategorie objem exportu 2009:

 1. Škoda Auto,
 2. FOXCONN CZ,
 3. Panasonic AVC Network Czech;

kategorie nárůst exportu 1993–2009:

 1. Mitas,
 2. Siemens Group Česká republika,
 3. Barum Continental;

kategorie Nárůst exportu 2008–2009:

 1. Hella Autotechnik,
 2. VEBA, textilní závody,
 3. Selier&Bellot;

kategorie střední exportéři – nárůst exportu 2008–2009:

 1. Macco Organiques,
 2. J4,
 3. Pacovské strojírny – Trading.

Cenu Rozhodčího soudu

 1. Andrew Telecommunications,
 2. Škoda Auto,
 3. Česká zbrojovka.

Nejlepšími exportéry v krajích byly:
 • Robert Bosch (Jihočeský),
 • Andrew Telecommunications. (Jihomoravský),
 • VEBA, textilní závody (Královéhradecký),
 • Lucas Varity (Liberecký),
 • Moravia Steel (Moravskoslezský),
 • Hella Autotechnik (Olomoucký),
 • FOXCONN CZ (Pardubický),
 • Panasonic AVC Network Czech (Plzeňský),
 • Siemens Group Česká republika (Praha),
 • Škoda Auto (Středočeský),
 • Sandvik Chomutov Precision Tubes. (Ústecký),
 • Bosch Diesel (Vysočina),
 • Barum Continental (Zlínský)

Zdeněk Kubín

« zpět

aktuality:

31.03.2022

Tisková zpráva ER 2021 a výsledky

Celou tiskovou zprávu s výsledky naleznete zde.
01.11.2021

Prodloužení termínu pro přihlášky ER 2021

Termín pro přihlášení do 27. ročníku soutěže Exportér roku 2021 je prodloužen do pátku 12.11.2021
11.10.2021

Přihlášky do soutěže ER 2021

Od 11.10.2021 zahajujeme přijímání přihlášek do 27. ročníku soutěže Exportér roku 2021. Přihlášku naleznete v sekci "ke stažení", zasílejte do 29.10.2021 . V případě, že byste měli problém s termínem nebo údaji, prosím, kontaktujte nás.
» výpis aktualit

Kontakt pro zasílání přihlášek:

info@exporterroku.com
tel.: 734 510 844

Střední podnikatelský stav, z.s.
Exportér roku
Palackého třída 223/5
288 02 Nymburk

IČO: 70907901
DIČ: CZ 70907901

 

Hospodářská komora České republiky

 

 

SPS

 

 

Asociace pro podporu podnikání

 

Partner


Bisnode


Partneři kategorií

Česká exportní banka

 

 

EGAP